לזכרם

מנחם רוטקוב

נולד בסרביה בשנת 1925.

עלה ארצה בגיל 11. למד ועבד כנער עד גיל 17. ב-1942 יצא עם חברי ההכשרה של גורדוניה לדגניה א', משם עברו לנווה איתן – ולבסוף הגיעו לחמדיה. שימש כאחד מאנשי הביטחון בקבוצה וגויס לגדוד 13 של גולני במאי 1948. בתשעה ליולי, עם תום ההפוגה, השתתף במנחם בקרבות על הגלבוע, ליד יזרעאל של ימינו – ולמחרת בקרב ליד מזאר. משנפצע חייל בכיתתו מיהר מנחם להושיט לו עזרה – ואז פגע בו כדור בצווארו ומת.

יהי זכרו ברוך.

שיקה בהרב

נולד ב-1924 בפולין.

עלה ארצה בגיל תשע. היה מפעילי קן גורדוניה בחיפה וב-1945 הצטרף עם חברי הכשרה של תנועה זו לחמדיה. שירת בהגנה ובמלחמת השחרור היה חובש קרבי. השתתף בקרבות בעמק בית-שאן ובגלבוע כחייל בגדוד 13 של גולני. בקרב על הגלבוע, בעשרה ביולי 1948, בו התבצעה הנסיגה מג'נין, נפצע מנחם חברו בעת שסייע לפצוע אחר. שיקה רץ מיד לסייע למנחם ובהגיעו אליו השיגו צרור כדורים והמיתו.

יהי זכרו ברוך.

דניאל ליבוביץ'

נולד בסלובקיה ב-1927.

בנעוריו למד חשמלאות. בהיותו בן 17 נלקח עם בני משפחתו למחנה עבודה של הנאצים. הוריו הושמדו באושוויץ אך דניאל שרד ובמסגרת "הבריחה" נע שנה שלמה באירופה, והשתתף עם חבריו בקרב עם הבריטים על אניית המעפילים "תיאודור הרצל". לאחר שהחלים מפציעתו, הגיע לחמדיה בה עבד כחשמלאי. עם חבריו בגדוד 13 עבר את מסלול הקרבות של גולני מהגלבוע לנגב המערבי, ושם נפל אף הוא בדצמבר 1948 בקרבות לכיבוש משלט 86 בנגב.

נתן שוורץ

נולד בוינה ב14/7/1921.

הצטרף לתנועת הנוער המכבי הצעיר ועלה ארצה "בעליית הנוער" ב-1938. הגיע לקרית-ענבים וב-1942 נמנה על ראשוני חמדיה. עבד בחקלאות אך ניסה להקים בקבוצה מפעל לצינורות בסיוע תעשיינים ממשפחתו. גויס לצבא עם פרוץ מלחמת השחרור. שירת בגדוד 13 של גולני, ונפל בדצמבר 1948 בקרבות לכיבוש משלט 86 בנגב.

יהי זכרו ברוך.

אביגדור (ויקי) עמנואל

נולד ב-1937 ברומניה.

ילדותו ובחרותו עברו בצל מלחמת העולם השנייה, בנדודים בדרכי "הבחירה", ובעלייה באניית מעפילים שהסתיימה בגירוש לקפריסין; לאחר שחרור המחנות שם הגיע עם משפחתו לכפר-סירקין.

היה ספורטאי מצטיין ופעיל בקן התנועה המאוחדת בפתח-תקווה, וכך הגיע עם גרעין "לספר" לחמדיה. במבצע סיני, באחד לנובמבר 1956, השתתף עם חבריו לגרעין בקרב על מוצבי רפיח ונהרג מרימון שהושלך לעברו.

יהי זכרו ברוך.

שלמה מגריל

נולד ב-1943 בקרית-חיים.

היה חבר בקן התנועה המאוחדת. עם סיום ביה"ס היסודי עבר לביה"ס החקלאי כפר-גלים אך המשיך לשמור על קשר עם חבריו בקריה, איתם הצטרף לנח"ל במסגרת גרעין "יובל". לאחר הטירונות נשלח לאחוזי פיקוד, ומשהשתחרר התחתן עם יעל באלומות. לאחר זמן מה עברו שניהם עם התינוקת נעמה לחמדיה. במלחמת ששת הימים גויס עם חבריו לצנחנים. השתתף בקרב על ביה"ס לשוטרים וגבעת התחמושת ושילם בחייו משהגיש עזרה לחבר שנפצע בקרב ביום שחרור ירושלים, כ"ז באייר תשכ"ז.

יהי זכרו ברוך.

יורם פרג

נולד בחמדיה באלול תש"ז, 1947.

היה בקבוצה הראשונה של בני חמדיה, תלמיד מוכשר ופעיל בחברת הילדים. בכיתה י"א עבר ללמוד בביה"ס החקלאי ביד-נתן, שם סיים לימודיו בהצטיינות. בצבא שירת בסיירת גולני. שרד את הקרב הקשה בתל אל-פאחר ברמת-הגולן במלחמת ששת הימים, אך נהרג בבואו לחופשה בבית, ארבעה חודשים לאחר המלחמה, בהתקפת המחבלים על חמדיה שהחלה את מלחמת ההתשה בעמק.

יורם ששהה בבית הוריו הבחין בפיצוץ הקרב, רץ להזהיר את השכנים מפניו והבריח את המחבלים. בכך הציל את הוריו וכל יושבי הבית, אך הוא עצמו נהרג ביום הולדתו העשרים, בליל כ"ז באלול תשכ"ז.

יהי זכרו ברוך.

ניר צוק

נולד בחמדיה ב-1955.

בסוף כיתה י' עבר ללמוד בנעורים, במגמת המיכון החקלאי. בחופשות עבד בשלחין במסירות רבה, וכך גם מסיום לימודיו ועד מועד גיוסו. בצבא הגיע לצנחנים. חמישה חודשים לאחר גיוסו פרצה מלחמת יום-הכיפורים. ניר ירד עם חבריו לטירונות לחזית סיני והשתתף במרדפים אחרי יחידות קומנדו מצריות.

בעשרה לאוקטובר 1973, ערב סוכות, חזרה פלוגתו ממרדף והתמקמה בביתנים אחדים במחנה העובדים באבו-רודס. מטוס מצרי שהפציץ את ביתן תשע, בו ישב ניר עם חבריו וניקה את נשקו, שם קץ לחיי שמונה חיילים, והוא ביניהם.

יהי זכרו ברוך.

זיו שניר

נולד בחמדיה ב-1954.

זיו התבלט בלימודיו, הצטיין בכתיבה עיונית והומוריסטית והיה פעיל בחיי הכיתה וחברת הילדים בביה"ס ובחמדיה. התקבל לקורס טיס אך נופה מן הקורס ועבר לשריון. בפרוץ מלחמת יום הכיפורים היה צוער בבה"ד 1, כשמאחוריו הצטיינות בקורסים ובפיקוד. עם הורדת יחידתו לתעלת סואץ, השתתף בקרבות הפריצה בחווה הסינית. שימש כמפקד, ובליל מותו הצליח עם צוות הטנק שלו להסב לאויב אבדות ניכרות. בשלב ההתארגנות להגנה פגע פגז בחלק האחורי של הטנק ורסיסיו קטלו את זיו, שנפל חשוף בצריח, בחמישה עשר באוקטובר 1973.

יהי זכרו ברוך.